Rzemieślnicze piwa. Sekrety piwowarów z hotelowych restauracji

Piwo rzemieślnicze – co to właściwie jest?

Piwo rzemieślnicze jest warzone w browarach rzemieślniczych, nazywanych również mikrobrowarami. Najważniejszą cechą odróżniającą je od największych koncernów zajmujących się produkcją piwa jest korzystanie z tradycyjnych metod i warzenie trunku ze składników wysokiej jakości. Tego typu tradycyjne browary działają na mniejszą skalę, dzięki czemu są w stanie lepiej zadbać o swój produkt. Ich pracownicy wykorzystują do warzenia nabytą przez lata wiedzę i umiejętności, poszukując złocistego trunku o idealnym smaku.

W Polsce można więc dziś dostać wiele gatunków piw rzemieślniczych. Oprócz najpopularniejszych lagerów i pilsnerów małe browary oferują wiele tak zwanych piw specjalnych, czyli rzadziej spotykanych rodzajów i gatunków. Są wśród nich zarówno takie o łagodnym smaku, jak i napoje wyróżniające się wyższym poziomem goryczki czy intensywnym aromatem. Piwowarzy wciąż udoskonalają swoje produkty, które można porównywać na rozmaitych festiwalach i piwnych przeglądach. Niemal każda większa miejscowość ma dziś swój browar – Piotrków, Grybów czy Łeba to tylko niektóre miasta, które mogą się nimi pochwalić.

Zabytkowy hotel Podklasztorze i jego browar

Tradycyjny piwowar był rzemieślnikiem zajmującym się warzeniem złocistego trunku – ta specjalizacja została wyodrębniona w średniowieczu. Do tradycji z tego okresu nawiązuje również zabytkowy hotel Podklasztorze, w którym znajduje się wyjątkowy browar. Piotrków Trybunalski czy Łódź – w okolicy nie ma równie niezwykłego miejsca. Browar w Podklasztorzu to placówka zlokalizowana w murach XII-wiecznego opactwa cystersów, gdzie piwo jest warzone z dbałością o najwyższą jakość słodu, drożdży i chmielu. Nie jest pasteryzowane ani filtrowane, co zapewnia pełnię smaku i wyjątkowe kolory. Leżakuje w klasztornych piwnicach, a o jego walorach można się przekonać przede wszystkim w restauracji Miód i Wino.

Zlokalizowane w Sulejowie Podklasztorze warto odwiedzić oczywiście nie tylko ze względu na wyjątkowe piwo – w końcu to miejsce z niepowtarzalnym klimatem i hotel z basenem. Łódzkie województwo nie może poszczycić się zbyt wieloma podobnymi obiektami: wizyta w Podklasztorzu to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich odwiedzających te okolice. Fani piwa powinni rozważyć nocleg w celi piwowara, czyli pokoju nawiązującym wystrojem do piwnicy leżakowej – pomieszczenia, w którym piwo leżakuje w czasie fermentacji. To ciekawy sposób na relaks, który pozwoli jeszcze lepiej poczuć klimat, w jakim powstają piwa regionalne i rzemieślnicze.