To obiekt, który stał się inspiracją dla reżyserów filmów takich jak „Janka”, „Pan Wołodyjowski”, „Prywatne Śledztwo” oraz „Naznaczony”. To właśnie tutaj powstawały zdjęcia do najsłynniejszych produkcji.

Wiecie, że „Janka” wraz z mamą i dziadkiem mieszkała w budynku karczmy stojącej na terenie Podklasztorza, gdzie odbywały się również wyścigi konne tytułowej bohaterki wraz z Julkiem?

Zapewne słyszeliście również o kultowej produkcji Władysława Pasikowskiego „Psy 2. Ostatnia krew”. Strzelanina pomiędzy głównymi bohaterami a rosyjskimi przestępcami stała się spektakularną sceną, którą zrealizowano na terenie sąsiadującego z Podklasztorzem dawnego Zakadu Przemysłu Wapienniczego na Podkurnędzu.

Słynna scena porwania księcia Bogusława (w tej roli Leszek Teleszyński) przez Kmicica (Daniel Olbrychski) w Potopie Jerzego Hoffmana również była kręcona na terenie Podklasztorza.

W cieniu bramy krakowskiej nakręcono scenę do pierwszego odcinka serialu „Przygody Pana Michała”, w której filmowy Zagłoba przekonał Michała Wołodyjowskiego, aby porzucił klasztorne życie.

Zobacz inne fimy, które kręcono w Sulejowie i na terenie Opactwa Zapraszamy na lekcje historii w Opactwie Cystersów.