Ślub w plenerze – wszystko co powinieneś wiedzieć

Ślub cywilny

Tutaj sprawa jest dość prosta. Wystarczy wybrać wymarzone na uroczystość miejsce i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiedni wniosek. Jednak należy pamiętać o dwóch, podstawowych wytycznych dotyczących lokalizacji:

  • nie może zakłócać powagi i dostojności ceremonii,
  • musi zapewniać bezpieczeństwo wszystkich obecnych osób.

Jeżeli któraś z zasad nie zostanie spełniona, wówczas urzędnik, może nie wyrazić zgody na organizację uroczystości. Kiedy jednak uzyskamy akceptację, czeka nas jeszcze kwestia kosztów, które są nieco wyższe niż w przypadku, gdy ślub odbywa się w urzędzie. W cenę wliczają się:

  • koszty dojazdu urzędnika w wybrane przez was miejsce,
  • opłaty za insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP,
  • opłaty za paterę na obrączki oraz jej konserwację,
  • opłaty za strój,
  • akcesoria i fryzjera urzędnika, który będzie udzielał ślubu,
  • ewentualne wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC, podczas jego nieobecności.

Zazwyczaj za wszystkie wymienione wyżej kwestie, urząd liczy sobie około 1000 zł.

Ślub kościelny lub konkordatowy

W tym przypadku, organizacja będzie o wiele bardziej kłopotliwa. Po pierwsze, musimy otrzymać zgodę od proboszcza parafii, pod którą podlega wybrane przez nas miejsce, a jeśli ten nie zaakceptuje naszego pomysłu, możemy pisemnie zwrócić się do biskupa. Jednak w większości przypadków, takiej zgody po prostu nie otrzymano. Zapis w prawie kanonicznym mówi, że zawarcie sakramentu powinno odbyć się w miejscu uświęconym, a najlepiej w parafii jednego z narzeczonych, chyba że wystąpią szczególne okoliczności, np. pobyt w szpitalu lub choroba, uniemożliwiająca stawienia się w świątyni. Kierując prośbę do biskupa, musimy przedstawić konkretny powód, dla którego chcemy przenieść organizację ślubu, poza mury kościoła.

Podstawowe kwestie

Niezależnie czy będzie to ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy, powinniśmy zadbać o kilka ważnych aspektów:

1. Miejsce

Najlepiej postawić na malowniczy ogród przy restauracji, pięknym dworku czy hotelu. Wtedy w razie załamania pogody będzie można przenieść uroczystość do jednego z pomieszczeń. Jeśli jednak decydujemy się na obszar oddalony od lokalu, powinniśmy zapewnić zadaszenie, np. rozkładany namiot. Jest on dobrym pomysłem również podczas upału, kiedy można schować się przed promieniami słońca.

2. Dekoracje

Pamiętajmy, że miejsce powinno oddawać powagę i uroczystość sytuacji, dlatego też musimy zadbać o odpowiednie dekoracje. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie łuku z kwiatów i rozłożenie długiego, białego dywanu. Dużym udogodnieniem dla każdej pary organizującej przyjęcie w plenerze, będzie pozostawienie tych kwestii po stronie hotelu lub restauracji, przy której odbywać się będzie uroczystość zaślubin.

3. Nagłośnienie

Jest to bardzo ważne, aby wszyscy goście, również Ci zajmujący miejsca daleko w tyle, mieli możliwość usłyszeć waszą przysięgę. Warto zatem podczas wyboru miejsca zwrócić uwagę na dostępność nagłośnienia, aby nie ponosić dodatkowych kosztów, związanych z wynajmem takiego sprzętu.

Chociaż zaplanowanie ślubu w plenerze wymaga od nas wielu formalności, warto rozważyć zorganizowanie samego przyjęcia na łonie natury. Taka uroczystość na pewno będzie wyjątkowa, a gdy wybierzemy odpowiednie (polecane) miejsce – restaurację czy hotel na wesele w plenerze, zapewne całość przygotowań przebiegnie bardzo sprawnie i bez zbędnego stresu. Zwróć uwagę na doświadczenie hotelu czy restauracji w organizowaniu tego typu przyjęć, przejrzyj zdjęcia, opinie i wybierz miejsce idealne, na ten jeden wyjątkowy dzień!

Wesele w plenerze – Łódzkie – Poznaj wyjątkowy klimat Hotelu Podklasztorze!