Czas się zatrzymał: pchli targ w Piotrkowie Trybunalskim – co ciekawego można na nim znaleźć

Gdzie, kiedy, co i jak?

W Piotrkowie Trybunalskim funkcjonują dwa targi – jeden jest określony w czasie, ponieważ odbywa się raz w miesiącu i tylko w okresie letnim, drugi zaś działa co miesiąc, jednak również w miesiącach jesienno zimowych.

Pierwsza z wymienionych giełd staroci organizowana jest przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i odbywa się na placu przy Zamku Królewskim. Tak jak wspomnieliśmy, aranżowana jest raz w miesiącu, zwykle od maja do września. Terminy spotkań są uprzednio ogłaszane – w tym roku (2018) były to niedziele. To zaledwie 20 minut samochodem od naszego hotelu, a można tam znaleźć wiele cennych przedmiotów.

Drugi targ odbywa się regularnie, co miesiąc, w każdą ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca, również w chłodniejszym okresie. Nazywany jest Giełdą staroci i rękodzieła ludowego, a organizowany jest na placu po byłym stadionie, przy ulicy Dmowskiego. To również około 20 minut drogi od naszego hotelu.

Dlaczego warto – co można znaleźć na targach staroci?

Targi staroci, zwane również pchlimi targami, to fantastyczna propozycja dla miłośników dawnego stylu, którzy cenią sobie charakter i jakość produktów, a w szczególności dodatków do domu, które wytworzone były jeszcze w XX wieku. To również gratka dla wielbicieli rękodzieła i zwolenników ekologicznych rozwiązań, ponieważ dając produktom drugie życie, oszczędzamy zasoby ziemi, zużywane podczas produkcji coraz to nowszych rzeczy.

Na targach staroci można znaleźć tak naprawdę wszystko. Dominują różnego rodzaju dodatki do wnętrz i niewielkich rozmiarów meble np. stoliczki kawowe, pufy, lustra. Często spotykana na targach staroci jest również zastawa kuchenna – niekiedy są to pięknie zdobione porcelanowe filiżanki, a nawet posrebrzane lub srebrne sztućce. Oczywiście na tego typu giełdach dostępne są również stare książki, często liczące nawet ponad 100 lat, kasety czy płyty winylowe. Warto rozejrzeć się także za dawnymi monetami, rzeźbami i obrazami, zwykle w pięknie zdobionych ramach.

Czy wiesz że…

Wnętrza naszego hotelu również inspirowane są dawnym stylem. Nawiązują do XII – wiecznych cel opatów. Łączymy styl nowoczesny z detalami nawiązującymi do przeszłości tego miejsca. Odsłonięte drewniane belki, stoliki wykonane z beczek, w których dawniej przetrzymywano wino czy motyw mapy, przedstawiającej dawny układ opactwa… to tylko kilka elementów, przywołujących na myśl pradawne czasy.

→ Hotel centralna Polska – Best Western Plus Hotel Podklasztorze – zapraszamy do odwiedzenia naszych historycznych wnętrz.