Halloween – skąd wzięła się ta tradycja?

Do Polski zwyczaj obchodzenia Halloween, czyli hucznego świętowania wieczoru 31 października, dotarł już po upadku żelaznej kurtyny, w latach 90. Dużo wcześniej tradycja ta była żywa na Wyspach Brytyjskich, skąd rozpowszechniła się po Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie. Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Dziś dzień ten to przede wszystkim okazja do przebierania się w stroje symbolizujące duchy, wampiry czy inne budzące strach postacie. W niektórych miastach można podziwiać wówczas wyjątkowo przystrojone domy, a na ulicach odbywają się parady przebierańców.

W czasie halloweenowego wieczoru dominują kolory pomarańczowy i czarny. Symbolem tego dnia jest lampion z wydrążonej dyni z wyciętą w niej twarzą – w środku owocu stawia się świecę. Halloween zostało spopularyzowane przez amerykańską kulturę popularną, elementy związane z tym dniem występują w wielu hollywoodzkich produkcjach.

Halloween w Hotelu Podklasztorze

Jedną z praktyk, którą Amerykanie wzbogacili obchody Halloween, jest zwyczaj odwiedzania sąsiedztwa przez dzieci, które proponują dorosłym wybór: cukierek albo psikus. By w wyjątkowy sposób przeżyć wieczór 31 października nie trzeba jednak nachodzić sąsiadów. Alternatywą jest pakiet Halloween – Hotel Podklasztorze przygotował specjalne promocje, dzięki którym między 31 października a 3 listopada można skorzystać ze specjalnej promocji na wizytę w tym miejscu. Jeśli zatrzymamy się tam na co najmniej dwie noce, za pobyt osoby dorosłej zapłacimy 275 złotych za dobę, dziecka od 4 do 12 lat – 195 złotych za dobę, a najmłodsze pociechy zostaną zakwaterowane za darmo.

Halloweenowe atrakcje

Wyjątkowy klimat wieczoru strachów zapewnią już mroczne mury opactwa cystersów z XII wieku, przy których usytuowany jest Hotel Podklasztorze. Na wszystkich, którzy tego dnia przyjadą do Sulejowa, czeka jednak jeszcze sporo dodatkowych atrakcji. W roli głównej będzie występować dynia. Już na wstępie każdy zostanie przywitany dyniowymi ciasteczkami, a 2 listopada dyni nie zabraknie w czasie biesiady i “halloweenowej posiadówki przy ognisku”. Cała rodzina będzie mogła również wziąć udział w warsztatach rzeźbienia lampionów z dyni.

Poza pomarańczowymi owocami, w ramach specjalnej oferty Hotel Podklasztorze przygotował lekcję historii w muzeum opactwa cystersów, gry logiczne i planszowe czy też seanse bajkowe przy gorącej czekoladzie. Na dzieci będzie czekać sala zabaw, będą mogły również wziąć udział w poszukiwaniach ukrytego skarbu cystersów. Halloween w Hotelu Podklasztorze to wieczór strachów, który spełni oczekiwania całej rodziny.