Piotrków Trybunalski – Rynek

To miejsce, w którym można cofnąć się w czasie i poczuć XIX-wieczny klimat. Rynek stanowi centralny punk układu urbanistycznego, który charakterystyczny był dla średniowiecza. Kamienice, są obrazem stylu z XIX wieku, a zamieszczone na niektórych z nich tablice pamiątkowe, nawiązują do ważnych wydarzeń historycznych. Ciekawostką jest, że część z nich posiada nazwy, nawiązujące do historii np. „Poczta Królewska” czy „Pałac Przyłuskich”.

Przez długi czas miejsce to pełniło funkcję administracyjną, do momentu, aż w II połowie XIX wieku rozebrano XV-wieczny ratusz, zgodnie z żądaniem rosyjskiego gubernatora. Dzisiaj, na powierzchni rynku wyznaczone są symboliczne fundamenty, upamiętniające właśnie to miejsce.

Uliczki prowadzące do rynku są wybrukowane, co również wpływa na urok tej okolicy.

Zobacz zabytkowy Hotel Podklasztorze, usytuowany w dawnych budynkach Opactwa Cysterskiego. To zaledwie 20 minut drogi samochodem od Piotrkowa Trybunalskiego. To hotel ze SPA idealny na romantyczny weekend!

Zamek Królewski

Na wschód od rynku mieści się zamek wzniesiony w latach 1512 – 1519, zgodnie z poleceniem Zygmunta I Starego. To budowla renesansowa o 3 kondygnacjach, mająca formę prostej bryły. Obecnie jest to siedziba muzeum.

Miejska Biblioteka Publiczna

Biblioteka, z której korzystają mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mieści się w dawnej synagodze, która powstała na miejscu drewnianej bóżnicy, spalonej ok. 1740 roku.

Piotrków Trybunalski, czyli miasto z bardzo bogatą historią, skrywa w sobie wiele pięknych budynków, które trudno jest zliczyć. Szczególnie mowa tutaj o licznych kościołach i klasztorach, zachwycających architekturą, ale również panującym w nich klimatem. Przykładem może być np. Kościół św. Jakuba z XIV wieku czy zespół klasztoru oo. Jezuitów.

Muzeum piwowarstwa

Postanowiliśmy o tym napisać, ponieważ jest to bardzo niepozorne miejsce, które cieszy świetnymi opiniami. Ukryte jest na ulicy Szewskiej, blisko Rynku. To skarbnica cennych informacji na temat produkcji browaru. Miejsce wprost idealne dla miłośników tego trunku. Wizytę uświetnia degustacja i możliwość zakupu wysokiej jakości piw regionalnych.

Zalew Sulejowski

Tym, którym zależy na połączeniu zwiedzania wraz z wypoczynkiem, polecamy Zalew Sulejowski. Hotel Best Western Plus Hotel Podklasztorze mieści się tuż nieopodal tego zbiornika wodnego.

To niezwykle malownicza okolica, która sprzyja wypoczywaniu. Znajduje się na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, słynącego z pięknych widoków, ale także z wielu gatunków żyjących tam ryb i owadów. To idealne miejsce do uprawia sportów wodnych, jednak nie wszystkich, bowiem przemieszczanie się motorówką jest tu zabronione, zważywszy na wyznaczą strefę ciszy.