Tu dzieje się historia …

…i o wiele więcej…

Cechą, która wyróżnia Hotel Podklasztorze na tle innych obiektów, jest przede wszystkim wszechobecny duch historii.
Tutaj czas staje w miejscu, a cysterskie hasło „Ora et Labora” – Módl się i pracuj” nabiera nowego i współczesnego wymiaru. Do dziś dnia zdaje się jeszcze słyszeć szepty pogrążonych w pracy i modlitwie Cystersów…

Według podań dawno, dawno temu podczas polowania w Puszczy Pilickiej Kazimierz Sprawiedliwy oddalił się od swojej świty w pogoni za jeleniem. Uratowało go 12 lwów, które doprowadziły go do swojej drużyny.

Książę postanowił w miejscu swego ocalenia, w 1176 r., wybudować Kościół, a przy nim ufundował klasztor cystersów - zakonników, których sprowadził z dalekiego Morimond we Francji.

Gościli u Cystersów

Przez stulecia progi opactwa gościły wiele znamienitych postaci: królów, książąt, artystów, polityków m.in. Wincenty Kadłubek, książę krakowski Bolesław Wstydliwy, Kazimierz Jagiellończyk czy Jan Sprawiedliwy. W czerwcu 1410 r. w murach opactwa zatrzymał się Władysław Jagiełło wraz ze swoim wojskiem, w drodze na Grunwald.

Silne i bogate opactwo niejeden raz było celem najazdów tatarów a potem Szwedów. Począwszy od XII w. mnisi stopniowo przekształcali swą siedzibę w twierdzę otoczoną fosami, murami obronnymi oraz szeregiem baszt zaopatrzonych w broń, aby w przyszłości oprzeć się najazdom wroga.

W 1819 r. władze carskie dokonały kasaty zakonu a majątek opactwa przejął skarb państwa. Po ponad stu dwudziestu latach, w 1986 r. kościół i obiekt klasztorny zostały zwrócone zakonnikom a w  murach opactwa ponownie modlą się i pracują cystersi, którzy sąsiadują z hotelem i restauracją.

Zwiedzanie czyli Lekcja Historii

Hotel Podklasztorze oferuje swoim Gościom niezwykłą podróż po dawnym Opactwie Cystersów…

W tajemnice codziennego życia Cystersów oraz historię Opactwa wprowadzi Państwa kustosz Muzeum.

Do dziś z  dorobku cystersów zachował się romański kościół, kapitularz i arsenał z Basztą Muzyczną. Wraz z istniejącą nadal Bramą Krakowską, Basztą Mauretańską i Attykową stanowią najwyższej klasy zabytek architektury romańskiej. Zachowane zabudowania klasztoru zachwycają różnorodnością stylów przypominając: romańską Francję - Kościół Klasztorny z piaskowca, Bramę Floriańską w Krakowie - Baszta Opacka, Kamienice w Kazimierzu nad Wisłą - Parafia, Wieżę Ratusza Sandomierskiego - Baszta Krakowska. 

Zwiedzanie Hotelu i Opactwa, poza opcją oferowaną w pakietach,  jest możliwe na życzenie Gości – szczegóły w recepcji